מה זה בכלל "ליקויי למידה" ומהי "הוראה מתקנת"?

ליקויי למידה והוראה מתקנת

 

שאלה:

הילד שלי מאוד חכם, אך הוא מתקשה בלימודים והישגיו אינם משקפים את יכולותיו ומאמציו. בבית הספר טוענים שיש לו כנראה לקות למידה מה זה אומר? היתכן שילד פיקח יכול להיות בעל לקות למידה?

תשובה:

לקות למידה גורמת לכך שהאדם אינו מסוגל להביא לידי ביטוי את יכולותיו, במיוחד במסגרת לימודית.

ילד שיש לו לקות למידה, הינו ילד בעל אינטליגנציה תקינה ולעיתים אף גבוהה מעל הממוצע, אולם יש לו קושי בתחום או בתחומים ספציפיים. לדוגמא: יכול להיות ילד שיש לו קושי בכתיבה ויגיע להישגים נמוכים במבחנים בכתב ואילו בשיחה בע"פ יפגין ידע רב ויגלה יכולת חשיבה ברמה גבוהה.

 

 

שאלה:

בני מתקשה בלימודיו בבית הספר, אך לא ברור לנו מהו הגורם לכך. כיצד נוכל לגלות מהו מקור הקושי שלו כדי שאפשר יהיה לעזור לו?

תשובה:

כדאי לכם להתייעץ עם היועצת או רכזת החינוך המיוחד בבית הספר. בדרך כלל ממליצים לערוך אבחון דידקטי המאפשר לאתר את מקור הקושי ולמקד את העזרה הנדרשת.

 

 

שאלה:

הילד שלי אובחן כבעל לקות למידה והמליצו לנו על הוראה מתקנת. האם ההוראה המתקנת באמת יכולה לפתור את הבעיה? כמה זמן זה לוקח?

תשובה:

מטרות ההוראה המתקנת הן לשפר את התפקוד הלימודי של הילד, על ידי טיפול ממוקד בקושי שלו, או על ידי לימוד אסטרטגיות עוקפות, שיעזרו לו לתפקד למרות קשייו. קשה להגדיר את משך הזמן שזה לוקח כי יש כמובן הבדל בין תלמיד לתלמיד. יש תלמידים שכבר לאחר תקופה קצרה של הוראה מתקנת יכולים לתפקד כראוי בכוחות עצמם ויש אחרים הזקוקים לליווי מתמשך יותר.