למה ילדים לא אוהבים לקרוא?

קריאה והבנת הנקרא

 

שאלה:

בני לא אוהבת לקרוא, מה עושים?

תשובה:

חלק מן הילדים פיתחו רתיעה מן הקריאה בגלל קשיים עליהם נדבר בהמשך. ואולם גם ילדים שרכשו היטב את הקריאה אינם נלהבים לקרוא מה עושים?

הקריאה המהנה היא משימה משותפת, מסע בשניים. הקריאה מזמינה את הילד וההורה למסע מסקרן, בו הם מטיילים יחד בין שבילי העלילה. לא יזיק שבתחילת הדרך ההורה יהיה המקריא העיקרי. אפשר לעצור מידי פעם ולנחש יחד את ההמשך ולדבר על "מה אנחנו היינו עושים אילו היינו גיבורי הסיפור?"

לסיכום: הקריאה צריכה להיות חוויה חיובית ומהנה גם להורה וגם לילד.

 

 

שאלה:

הקריאה של בתי איטית ולא מדוייקת. איזו שיטה יכולה לסייע לה לשיפור הקריאה? האם ניתן להפוך קריאה משובשת ואיטית לקריאה מדוייקת?

תשובה:

על מנת לשפר את הקצב והדיוק בקריאה צריך קודם לאתר את מקור הקושי. יכולות להיות סיבות שונות לכך:

א.       יש ילדים שהקושי שלהם נובע מאי שליטה ביסודות הקריאה, חוסר הכרת האותיות, התנועות, תרגום מסמל לצליל וכו' (קושי בתחום הפונולוגי והאורתוגרפי).

ב.       יש ילדים שהקושי שלהם נובע מקושי בהבנת המילים או ביכולת הפענוח.

ג.         יש ילדים שהקושי שלהם הוא בעקבות איטיות בעיבוד המידע. את כל אלו ניתן לבדוק בעזרת אבחון קריאה שעל פיו תבנה תוכנית לימוד שתתאים לצרכי הילד לפי יכולותיו וקשייו.

ד.       גם ליקוי ראיה או שמיעה עלולים לגרום לעיכוב בלימוד הקריאה ולכן מומלץ לערוך בדיקת שמיעה ובדיקת ראיה על מנת לשלול אפשרויות אלו.

 

 

שאלה:

הקריאה של בני מהירה ושוטפת, אולם כשהוא מסיים לקרוא, הוא אינו מסוגל לספר מה קרא. איך זה יתכן?

תשובה:

קורה שתלמידים רכשו את הקריאה הטכנית אך מתקשים בכל זאת להבין את משמעות הכתוב. במקרים כאלו אפשר להעזר בהוראה מתקנת על מנת ללמוד אסטרטגיות למידה שיתנו להם כלים להבנת הנקרא.

אם לאחר מכן הילד עדיין מתקשה מומלץ לפנות לאבחון דידקטי כדי לאתר את מקור הקושי.

יכול גם להיות שהילד מבין היטב את הכתוב, אולם יש לו קושי בהבעה ובניסוח ולכן נוצר רושם שהוא איננו מבין ובשטף, אך עדיין הקריאה דורשת ממנו מאמץ רב, הוא משקיע את רוב הקשר באיך לקרוא והוא אינו פנוי לחשוב על מה שהוא קרוא. במקרה כזה יש לעודדו לקרוא כמה שיותר כדי שהקריאה תהפוך אצלו לאוטומטית וכך יוכל להתמקד בהבנת התוכן.